ELEKTRÁL

05.09.2018

Na Rychlebských stezkách trávím dost času dost lidí se mě ptalo jak je to s elektrokoly na RS. Oficiální zdůvodnění RS najdete zde. K tomuto zdůvodnění přidám své zkušenosti s elektrokoly. Trailové elektrokolo je skvělý vynález, o tom nebudiž pochyb. A úplně přesně se dá přirovnat k ohni. V dobrých rukách je to skvělý pomocník, ale ve špatných může nadělat spoustu škody. Sám jsem byl svědkem několika situací.

Většinou se jednalo o nějaké mlaďochy, kteří si potřebovali něco dokazovat. Velice rychle projížděli okolo základny, kde se pohybovala spousta lidí a malých dětí a kličkovali mezi nimi. Druhá situace byla na trailu Dr. Wiesnera, kde mi nějaký blbec předjížděl účastníky mého kurzu. Ti ho samozřejmě nemohli vůbec čekat ani slyšet a jedna účastnice k vůli tomu spadla. Třetí situace byla na Wallesu, kde se už vytrestal sám. Nějaký pán odhaduji kolem 30ti absolutně bez fyzičky a techniky se pustil na nejtěžší trail na Rychlebských stezkách, na který by se s normálním kolem nikdy nedostal a ani by po něm se svými schopnostmi nemohl vůbec jet. Elektrokolo mu to ale umožnilo a doslova vyletěl z trailu. Naštěstí to odnesla jen klíční kost, mohlo to ale dopadnou mnohem hůř.

Na druhou stranu, měl jsem na výuku už tři účastníky na elektrokole a pokaždé to mělo opodstatnění. Žena, které měla v rodině závodníky na kole. Ona jim samozřejmě nemohla stačit, tak jí koupili elektrokolo, aby mohla jezdit na výlety s nimi. Pán, který celý život aktivně sportoval a přetrhal si vazy v koleni. A jeden starší pán, který jezdil s partou o pěknou řádku let mladšími dlouhé túry po horách.

Na těchto příkladech jsem se Vám chtěl pokusit vysvětlit, že to vůbec není o elektrokolech ale o lidech na nich. Pokud na elektrokole jede zkušený jezdec neničí trail více než zkušený jezdec na normálním kole. Elektrokolo je skvělý nástroj, který Vás může dostat na skvělé místa, ale taky na místa, kde nemáte co dělat.